REKLAM ALANI

Post Page Advertisement [Top]
  Sevgili dostlar, hepinize iyi günler dilerim. Bugün sizlere kendi motorum olan Honda CB 125F'nin incelemesini yapacağım.
Buna geçmeden önce öncelikle kendimin motorsiklet geçmişini anlatmak istiyorum.Bu benim 6.motorum 2006 yılından beri motor kullanıyorum.Ramzey 125 cc,Yamaha YBR 125 ,Bajaj Discovery 150 cc motosikletlerim vardı.Ayrıca Honda CBF 150 ,  Honda CRF 250 L gibi küçük hacimli motorlar kullanmamın yanı sıra ,yine sahip olduğum büyük hacimli Kawasakinin 650 cc hacimli motoru ER-6N,Yamaha'nın 900 cc hacimli motoru Tracer 900 motorların bilgisine sahibim.90000-100000 km arası sürüş tecrübem vardır.Bunun %70 ini asfalt,%25 ini stabilize,%5 civarında daha küçük olan kısmını ise dağ yolu ,orman içi,keçi yolunda yaptım.


Gelelim Honda CB 125 F'nin incelemesine ;
Bu motorun yani Honda cb 125 f'nin commuter tarzı olduğunu söylüyoruz.O zaman "Commuter tipi" nedir?
Öncelikle bu motorla ilgili beklentilerin ve değerlendirmelerin commuter tipi başlığı altında yapılması gerekir.Yani Honda CB 125 F'den beklentilerin commuter tarzına uygun olup olmadığına bakılmalıdır.
"Commuter" terimi ingilizceden geçmiştir.Bu kelimenin ingilizce anlamı "a person who travels same distance to work on a regular basis" yani "çalışmak için düzenli olarak biraz (belli bir)mesafeyi kateden kişi "olarak geçer.
Commuter tipi motosiklet işte "commuter" kişisinin; işe gidip gelmek için kullandığı motosiklettir.Bu motor işe gidip gelmek,günlük alışveriş yapmak,işlerini halletmek için günlük, sürekli kullandığı motosiklettir.
Bu motorların iş görme kabiliyetleri yüksek olup uzun km'lere ve uzun yıllarca kullanıma dayanıklıdır.Çok güçlü değildir fakat az yakar ,dayanıklı motorlardır.
Şimdi Honda CB 125F modelini bu bağlamda değerlendirecek olursak bu motorun eski yani önceki model olan Honda CBF 150 modeline göre daha çok commuter olduğunu görürüz.
Bu modelin Honda CBF 150 ve CB 125E modellerine göre üstünlüklerine gelecek olursak,

-Daha yüksek manevra kabiliyeti
-Daha az yakıt yakması
-Daha az sorunlu olması
-Karbüratör ayarının mevsime göre yapılmayışı yani enjeksiyonlu olması
-Yağ yakma sorununun olmaması (Honda CBF150 yağ yakıyordu)

Bu motosikletin önemli teknik özelliklerine bir bakalım;
-Tek silindirli bir motor
-2 sübaplı ,4 zamanlı (yani benzine yağ katmanız gerekmiyor),
maksimum gücü 8000 d/dak---10,6 hp
maksimum torku 6000 d/dak---10,2 nm
5 vitesli, sele yüksekliği 775 mm
Yakıt deposu 13 lt, kuru ağırlığı 128 kg

Honda CB 125F'nin motoru enjeksiyonlu olduğu için daha önceki model olan CBF 150 de karşımıza sorun olarak çıkan mevsime göre karbüratör ayarlama olayına bu motorda girişmiyoruz.

CB 125F'nin 10,6 beygirlik motor gücü ile 90-110 km/saat hızlarda seyir yapabilirsiniz.110 km sonrası için yokuş aşağı gitmeniz gerekiyor.120 km/s'te devir kesici devreye giriyor.Bundan sonra 30 dereceden aşağı inseniz de 120 km/saat ten hızlı gidemezsiniz.
Bu motorun normal seyir hızı 90-100 km/saat'tir.
90 km/s hızla seyir yaparken (bundan fazla süratte değil ama) yakıt tüketimi 100 km'de 2,4 litre'dir.
Eğer 100 km'de 2 lt yakıt tüketimine düşürmek istiyorsanız motorun devrini 4000-5000 aralığında tutmanız gerekir.Yani 5000 deviri geçmemeniz gerekir.
Honda CBF 150 de yağ yakma sorunu burada tamamen ortadan kalkmış durumdadır.

Frenlere gelecek olursak önde 240 mm 2 piston kaliperli disk fren,arka frenleri ise kampana fren'dir.
Kombine bir fren kullanılmış arka frene basınca %30 oranında ön frende sıkılıyor.
Honda CB 125 F'nin incelemelerinde hep arka frenin kampana olmasından şikayet edilmiş,fakat frenlerin işlevlerini yeterli derecede yerine getirdiği söylenmiş.
Bende, evet arka frenin kampana olmasının günümüz teknolojisine göre geride kaldığı söylüyorum fakat frenlerin iyi tutması konusunda hemfikir değilim.Bu frenler bu kombine haliyle bile zayıf kalıyorlar.Bir commuter tarzı motorda olması gereken iyi bir fren sistemidir.Özellikle yoğun trafikte, dur-kalk'ta,öne ani bir cisim çıkması durumunda iyi bir frenlemeye ihtiyaç duyuluyor.Maalesef bu motorda bunu göremiyorum.
Bu yüzden zaten kötü gelen lastikler bir an önce yumuşak hamurlu bir lastikle değiştirilmeli,zayıf kalan fren sistemi kötü lastik değiştirilerek frenleri kuvvetlendirilmelidir.

Motosikletin süspansiyonları ön 120mm teleskobik çatal,arka 5 kademeli ayarlanabilir çift yaylı sönümleyici'dir.
Honda CB 125F'nin eleştirilerinden birisi çift yaylı amortisöre geçmesi oldu.Çünkü CBF 150'de arka süspansiyon monoşok'tu.Tek amortisörlü bir sönümleyici vardı.Konfordan bir şey değişmemiş olsa da ,monoşok sistem uzun kullanımda daha dayanıklı bir sistemdir.Ayrıca monoşok sistem uygun amortisör kullanıldığında yoldaki tümseklere, çukurlara daha iyi cevap verir.Yani konforu daha iyi olur.
Bence Honda CBF 150'den geri gitmiş tek yönü monoşok sistemi bırakıp,ikili amortisöre geçmiş olmasıdır.
İkili amortisör maşaya bağlandığından maşanın hareketi kadar amortisörde yaylanma olur.Monoşok sistem daha önden maşanın baş kısmına tutunduğundan burada maşanın tüm hareketi amortisöre iletilmez.

Honda CB 125 F titreşimsiz bir motosiklet ama bu titreşimsizlik kelimesi "sıfır" anlamında değil, tek silindirli bir motordan beklenildiği kadardır.Ben bir gün içinde 650 km yol yaptım.Elim ayağım uyuşmadı.Koltuk rahat ,benzin deposunun geniş olması yan kanatlarınında olması,Honda CBF 150 den daha iyi motoru dizlerinizle kavramanızı sağlıyor.Dizlerinizle deponun kavranması,boyutlarının küçülmüş olması kesinlikle şehir içinde çok iyi manevra yapmanızı sağlıyor.Araçların arasına rahatlıkla girip çıkabilirsiniz. 

Aynalar küçük olmuş dirsekleri gösterse de ayarı iyi yapılarak arka görüşünüzü sağlayabilirsiniz.Ya da aynalar büyütülmeli... Motosiklet'te ön far maalesef led değil,stop lambası da led değil.
Göstergelere gelecek olursak sağda devir göstergesi ,solda hız göstergesi, hız göstergesinin içinde yukarda km sayacı aşağıda tripmetre,ortada vites göstergesi var.Bu motosikletin vites göstergesinin olması da bir artısıdır.


Honda CB 125F her yola gelir, şehir içi, şehir dışı; her yol türüne asfalt, stabilize, toprak; off road'a yakın yollara girersiniz. Manevra kabiliyeti çok fazla olup boyutları küçük olması itibari ile şehir içinde aralardan rahatlıkla kaçabilirsiniz. BMW 1250 GS , Honda Africa Twin nereye giderse oraya gidersiniz hatta daha ötesine bile 
gidersiniz. Maliyeti ve bakımları ucuzdur. Büyük bir motor 3 litre kadar yağ koyulurken bu motora 1 litre yağ konulur. Büyük motorlarda yanınızda zincir yağı ile gezersiniz 200-300 km gittikten sonra zincire yağ sıkarsınız. Benim arkadaşımın CBF 150'si vardı yağ değişiminden yağ değişimine servise gittiğinde serviste yağlıyorlardı. Yıllarca sorunsuz bindi. Honda CB 125F'nin yıkaması kolaydır. Özetle aslında her işinizi görür, bakımı ucuz ve bakması kolaydır.

Honda servis ustasıyla iyi bir muhabbetim vardır. Bana dediği 2 yıl içerisinde servise gelen honda CB 125F'lerden hiçbirinde kronik arıza çıkmamış. Normal servis bakımları yapıp gönderiyorlarmış. Daha önceki CBF 150 de kronik arıza geliyor muydu diye sordum. Verdiği cevap Ooooooo, o kadar çok vardı ki, dedi.

SONUÇ;
  Bu motor yakıt performansı,enjeksiyonlu olması ,yüksek manevra kabiliyetinin olması ,yedek parça maliyetinin olması, kronik sorununun olmaması,çok yönlü olması gibi nedenlerden dolayı en öncelikli alınabilecek motordur. 
Eehhh benden bu kadar… Çıkıp bir motorumla gezeyim, görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]

| TEMA DÜZENİ Colorlib'E AİTTİR.