REKLAM ALANI

Post Page Advertisement [Top]


İyi bir gezi insanın en çok haz aldığı gezidir. İyi bir gezinin bir çok tanımı yapılabilir.Böyle geziler bittiğinde; kimi zaman görsel anı olarak hatıranızda yer alır, kimi zaman tarihi yaşamışsınızdır, kimi zaman bütün bedeninizi dinlendirdiğini hissedersiniz, kimi zaman gezi sonucu fiziksel olarak yorgunsunuzdur ama unutamayacağınız maceralar yaşamışsınızdır, kimi zaman unutulmayacak tatlar tadıp, ziyafetler çekmişsinizdir. Bunlardan hepsi ayrı ayrı güzel bir gezi sebebidir. Bunlardan birkaçını birden yaşamışsanız zaten, ooooohh, sizden iyisi yoktur.

      Bir başka tanım ve önemli durum ise iyi bir gezi ya da seyahati yaptığınız zaman bu gezide birçok duyguların işin içine katılmasıdır.Ya da duygu değil duyu demem daha doğru olurdu.Bir geziden aldığınız zevkin miktarı; ne kadar duyu organı bu işin katılmışsa, gezi o kadar muhteşem geçmiştir.Örneğin bir doğa gezisini düşünün bu gezide sadece görsel olarak size haz verdiğini düşünelim.Birde başka bir doğa gezisi düşünelim bu ikinci gezi de ise hem görme hem de koklama duyusunu işin içine kattınız ; yani iki duyu organı da işin içine girdi.Bu ikinci zevk daha fazla olacaktır.
Ya da bir tarih gezisine çıktınız o tarih gezisinde bilincinizin daha açıldığı tarihi eserleri gördünüz.Bu gezide aynı zamanda o yöreye ait bilmediğiniz çok lezzetli yemekler yeseniz ikinci yaptığınız geziden daha çok zevk alırsınız.
Özetle ne kadar çok duyu organı bu işin içine girerse bu gezi o kadar iyi bir gezi olacaktır.
Geziler kısa ya da  uzun süreli; kısa mesafe ya da uzun mesafeli olabilir. Aktif (etkinlikli) ya da pasif durumda yapılabilir. Aktif dediğim bisiklet turu, motosiklet gezisi ya da kamp yapmak. Ya da gittiğin bölgeye ulaşıp o gezi bölgesinde bir etkinlik yapmak dalış yapmak, kano yapmak. Bu tür geziler etkinlikli gezilerdir. Pasif olanlarda ise bir otel ya da bir tur tercih edilir. Yeme, içme, eğlenme gibi bir çok düzenleme başkası tarafından yapılır. Bu tür geziler daha çok fiziki dinlenmelere uygun gezilerdir.
Bir geziye çıkmadan önce insan kendi kişisel zevk ve ihtiyaçlarına, maddi durumuna, mevsim ve hava şartlarına göre plan yapmalıdır? Öncelikle insan zevkine göre gezi planlamalı yani tarih sevmiyorsa tarihi yerler gezisi yapmanın, kale, saray, kilise gezmenin anlamı yoktur. Ya da sporu sevmeyen, fiziki zorlanmayı sevmeyen bir insanın bisikletle tura çıkması kötü bir gezi olur. Kişi o yüzden her şeyden önce kendi karakter ve isteğine göre gezi yapmalıdır. O halde kişi kendi kişisel zevklerine göre gezilere gitmeli ve de gideceği gezilerin gezi planlamasını yaparken o yapacağı gün ki gezinin planlamasını yapmalıdır. O anki şartları zaman, hava, maddi şartlar geziden geziye değişir.
KÖTÜ BİR GEZİ NASIL OLUR?

İşte yukarıdaki durumun tersi durum kötü bir gezidir.Yani hiçbir duyu organının işine katılmadığı, haz alınmayan geziler kötü gezilerdir.
Öncelikle insanlara hava atmak için, Facebook, - İnstagrama fotoğraf koymak için yapılan geziler, elinden fotoğraf makinesini, telefonunu düşürmeden yapılan amacı nasıl güzel fotoğraf paylaşırım. Dur bir arkadaşlarımı çatlatayım türünden yapılan tüm geziler kötüdür. Burada amaç gezi değil geziye çıkmış olmanın karizmasını kullanmaktır.
İkinci olarak kendi zevk ve ruhumuzla uyuşmayan geziler kötü gezidir. Yani yukarıda bahsettiğim gibi sporu sevmeyen birinin bisikletle seyahate çıkması, tarih sevmeyen birinin tarih gezisi yapması, doğayı sevmeyen birinin doğa gezisine çıkması vb.
Üçüncü olarak kendi zevklerinden tamamen farklı bir zevkleri olan bir gezi arkadaşı ile geziye çıkmak kötü bir geziye sebep olur.Geziye bir arkadaş aranıyorsa bu türden ortak zevklerin olmasına dikkat edilmelidir.

Kötü bir gezi, bir gezi sırasında insanın başına geldiği olumsuzluklara atfedilemez.Bir lastiğin patlaması, sınır kapısında  çok beklemek v.s. Bunlar geziyi renkli hale getirir.Gezinin süsü,biberidir.

Hepinize gezmenin ne demek olduğunu bilen, gezmeyi yaşayan yol arkadaşlarının olduğu "iyi bir  gezi" dilerim.Şimdilik hoşçakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]

| TEMA DÜZENİ Colorlib'E AİTTİR.